 |
Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
Kirjoittaja |
Viesti |
Lurulude Arkku.net henkilökunta
Liittynyt: 01 Syy 2005 Viestejä: 213 Paikkakunta: Lohja
|
Lähetetty: 27.6.2006 12:55 Viestin aihe: Googlen Adsense-huijaus! |
|
|
Hei!
Tässä viimeisinä parina päivänä on käynyt kovan kohu googlen adsensen ympärillä. Google päätti suuressa ystävällisyydessään evätä arkulta n. 400€ edestä mainostuloja, viitaten jonkun spämmäämiseen. Mitään tarkempaa tietoa he eivät suostuneet kertomaan kenellekkään, kunhan vain toimittivat petoksen.
Kyseiset 400€ olisivat menneet kokonaan arkun tulevan palvelimen prosessoriin, muistiin ja kaistaan, joista olisivat hyötyneet suoraan te, arkku.netin käyttäjät. Arkun kapasiteetti olisi noussut huoamttavasti, mikä olisi taasen mahdollistanut lisäkaistan, sekä kovalevytilan myöntämisen sivutilan haltijoille, suuremman määrän bouncereita sekä uusia irssejä. Eli googlen toimesta kärsivät suoralta kädeltä te.
Jos teillä on sanottavaa aisiasta, kannattaa lähettää postia osoitteeseen adsense-adclicks-fi@google.com, joka toimii googlen adsensen virallisena "helpdeskinä". Unohtakaa kuitenkin spämmiminen, kiroileminen sekä uhkailu, kyseisistä toimista ei ole mitään hyötä, ei arkun eikä teidän kannalta. Kertokaa vain viesteissänne kuinka pettuneitä olette googlen toimintaan ja miten se haittaa teidän elämäänne.
Google lähettää postaajille vastauksen, joka ei sano paskaakaan. Mutta ainakin itse lähetän heille niin kauan viestiä, kunnes saan oikean, asiakaspalvelijan kirjoittaman viestin, jossa on tarkka selvennys tapahtuneesta. Kyseinen viesti on vain todennäköisesti jokin valmispläjäys, jonka "asiakaspalvelu" lähettää jokaiseen selvityspyyntöön / valitukseen.
"Hei,
Kiitos sähköpostistasi.
Ymmärrämme, että haluat saada lisätietoa tilistä, joka suljettiin
virheellisten napsautusten vuoksi. Vaikka emme voikaan kommentoida
tarkemmin tätä tapahtumaa, voimme kertoa, että Googlen omistuksellinen
teknologia tutkii kaikki mainosnapsautukset tunnistaakseen virheelliset
napsautukset, joiden tarkoituksena on keinotekoisesti kasvattaa
mainostajan napsautuksia tai julkaisijan ansioita.
Otamme virheelliset napsautukset erittäin vakavasti. Pyydämme ymmärtämään,
että teimme ratkaisumme suojellaksemme AdWords-mainostajiemme etuja.
Virheellisisten napsautusten johdosta suljettujen tilien ansiot
palautetaan asianmukaisesti asianosaisille mainostajille.
Ystävällisin terveisin,
Google AdSense-tiimi"
Tämän linkin takaa löytyy viestit, jotka minä lähetin heille:
http://paste.arkku.net/?id=119301045944a0fc3f24aff
Voitte käyttää sitä esimerkkinä, jonka pohjalta kirjoitatte. Välttäkää kuitenkin suoraa kopiointia, tämä saatetaan tulkita spämmimisenä.
Kiitämme jo etukäteen, jokainen viesti auttaa Arkkua ja tätämyöten myöskin teitä, käyttäjiä. _________________ Arkku.net Staff |
|
Takaisin alkuun |
|
Poistettu Vieras
|
Lähetetty: 27.6.2006 13:03 Viestin aihe: Poistettu |
|
|
Poistettu |
|
Takaisin alkuun |
|
Poistettu Vieras
|
Lähetetty: 27.6.2006 13:04 Viestin aihe: Poistettu |
|
|
Poistettu |
|
Takaisin alkuun |
|
Poistettu Vieras
|
Lähetetty: 27.6.2006 16:39 Viestin aihe: Poistettu |
|
|
Poistettu |
|
Takaisin alkuun |
|
Lefa Arkku.net henkilökunta
Liittynyt: 09 Lok 2004 Viestejä: 826 Paikkakunta: Tampere
|
Lähetetty: 27.6.2006 17:37 Viestin aihe: |
|
|
dataniska kirjoitti: | googlella on joku oma satelliitti suurinpiirtein ja internetin suosituin hakukone, mutta ei voi lahjottaa arkku.netille 300e 3 vuodesta, kun on mainostanut googlea sivuillaan :FF go google go |
Itse asiassa ei ole kyse siitä, etteikö google voisi lahjoittaa. Kyse on siitä, että google ei suostu maksamaan meille kuuluvaa "palkkaa", jonka olemme ansainneet pitämällä googlen mainoksia arkun sivustolla.
Olemme pitäneet googlen mainoksia sivustolla jo useamman vuoden. En ole aivan varma, paljonko mainostuloja oli juuri ennen tilin poistamista. Niitä saattoi olla jopa yli 400 euroa. Viimeksi, kun katsoin tilin saldon, siellä oli noin 350 euroa. |
|
Takaisin alkuun |
|
Poistettu Vieras
|
Lähetetty: 28.6.2006 16:19 Viestin aihe: Poistettu |
|
|
Poistettu |
|
Takaisin alkuun |
|
Poistettu Vieras
|
Lähetetty: 28.6.2006 16:21 Viestin aihe: Poistettu |
|
|
Poistettu |
|
Takaisin alkuun |
|
Poistettu Vieras
|
Lähetetty: 28.6.2006 17:22 Viestin aihe: Poistettu |
|
|
Poistettu |
|
Takaisin alkuun |
|
Poistettu Vieras
|
Lähetetty: 28.6.2006 23:22 Viestin aihe: Poistettu |
|
|
Poistettu |
|
Takaisin alkuun |
|
Poistettu Vieras
|
Lähetetty: 29.6.2006 3:01 Viestin aihe: Poistettu |
|
|
Poistettu |
|
Takaisin alkuun |
|
Poistettu Vieras
|
Lähetetty: 30.6.2006 13:03 Viestin aihe: Poistettu |
|
|
Poistettu |
|
Takaisin alkuun |
|
Poistettu Vieras
|
Lähetetty: 30.6.2006 13:18 Viestin aihe: Poistettu |
|
|
Poistettu |
|
Takaisin alkuun |
|
Toni -
Liittynyt: 06 Mar 2004 Viestejä: 95 Paikkakunta: Kuopio
|
Lähetetty: 30.6.2006 15:05 Viestin aihe: |
|
|
Eikös googlella vaihdu ne mainoslinkit? Tietenki niitä klikkauksia tulee samalta koneelta sitte monta, jos on monia kiinnostavia linkkejä siinä!
Hah, onneks en pistränykkää googlen mainoksia sivuilleni, vaikka tarkotus oli.
Edit: Kannattaiskohan pistää jonkinlaista adressia pystyyn googlelle, että maksasivat ne rahat...?
Viimeinen muokkaaja, Toni pvm 30.6.2006 15:15, muokattu 2 kertaa |
|
Takaisin alkuun |
|
Poistettu Vieras
|
Lähetetty: 30.6.2006 15:10 Viestin aihe: Poistettu |
|
|
Poistettu |
|
Takaisin alkuun |
|
Poistettu Vieras
|
Lähetetty: 30.6.2006 16:13 Viestin aihe: Poistettu |
|
|
Poistettu |
|
Takaisin alkuun |
|
|
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa Et voi äänestää tässä foorumissa
|
|