Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
Kirjoittaja |
Viesti |
Wespa -
Liittynyt: 28 Tam 2009 Viestejä: 31
|
Lähetetty: 11.2.2009 23:15 Viestin aihe: Mail-toiminto päälle? |
|
|
Ilmeisesti palvelimessa ei ole päällä php:n tarvitsema mail-toiminto ja tästä johtuen mm. foorumiin ja blogiin rekisteröityminen ei onnistu, kun sen kautta pitäisi lähettää automaattisesti käyttäjälle hyväksymisviesti sähköpostiin.
Miten tämän saisi palvelimelta päälle? _________________ Paranormaali Blogi |
|
Takaisin alkuun |
|
Lefa Arkku.net henkilökunta
Liittynyt: 09 Lok 2004 Viestejä: 826 Paikkakunta: Tampere
|
Lähetetty: 12.2.2009 0:17 Viestin aihe: Re: Mail-toimito päälle? |
|
|
Wespa kirjoitti: | Ilmeisesti palvelimessa ei ole päällä php:n tarvitsema mail-toiminto ja tästä johtuen mm. foorumiin ja blogiin rekisteröityminen ei onnistu, kun sen kautta pitäisi lähettää automaattisesti käyttäjälle hyväksymisviesti sähköpostiin.
Miten tämän saisi palvelimelta päälle? |
PHP:n mail()-funktion sijaan kannattaa käyttää suoraa smtp:tä. Se onnistuu esim. phpBB-foorumissa valitsemalla asetuksista smtp:n ja asettamalla smtp-palvelimen osoitteeksi localhost. Tunnusta tai salasanaa smtp-palvelin ei vaadi. |
|
Takaisin alkuun |
|
Wespa -
Liittynyt: 28 Tam 2009 Viestejä: 31
|
Lähetetty: 12.2.2009 21:40 Viestin aihe: |
|
|
Kiitos, kokeilempa tuota.
EDIT:
Toimii mahtavasti, suuret kiitokset.  _________________ Paranormaali Blogi |
|
Takaisin alkuun |
|
|